Archive for sierpień, 2016

Kredyt na inwestycje

images (89)Pomnażanie kapitału jest możliwe dzięki inwestycjom. Osoby, które uważają, że ich finanse nie są wystarczająca na inwestycje, czasem decydują się na zaciąganie kredytu na inwestycje. Jednak wzięcie kredytu w celu przeprowadzenia pewnych inwestycji ma sens tylko wtedy, gdy te inwestycje będą pewne. W przeciwnym wypadku, można stracić pieniądze, a kredyt trzeba będzie nadal spłacać. Ważne jest także, aby zysk z inwestycji był wyższy niż koszt kredytu.

Przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie, trzeba mieć dobry plan inwestycyjny. Warto skonsultować go z kimś, dla kogo finanse nie mają żadnych tajemnic, to może być np. doradca finansowy. Jeszcze korzystniej jest skorzystać z opinii dwóch doradców i porównać je ze sobą. Osoba nie znająca się dobrze na finansach, nie mająca odpowiedniego przygotowania, może popełnić błąd w obliczeniach lub nie wziąć czegoś pod uwagę. Skonsultowanie planu z osobą kompetentną pozwoli się upewnić, że wzięcie kredytu będzie korzystne.

Niezależność finansowa

images (14)Niezależność finansowa pozwala na finansowanie swoich bieżących, ale i tych trochę droższych potrzeb, bez konieczności zarabianie na życie. Niezależność finansowa jest głównym celem osób dbających o własne finanse osobiste. Taką niezależność można uzyskać na dwa sposoby. Zapewnienie sobie pełnej niezależności finansowej wymaga uzbierania takiej kwoty pieniędzy, która pozwoli na finansowanie swoich wydatków z procentów od tej kwoty.

Można także znaleźć sobie dochód pasywny. Dochód ten uzyskiwany jest bez nakładu pracy albo przy jej minimalnym nakładzie. Przykładem takiego dochodu jest np. czynsz płacony przez lokatorów. Jeśli ktoś ma jedno lub dwa mieszkania do wynajęcia, to otrzymuje co miesiąc dochód na całkiem dobrym poziomie. Niezależność finansowa to cel atrakcyjny, ale i trudny do osiągnięcia. Wymaga wiele silnej woli, pewnych wyrzeczeń, samodyscypliny. Niezbędne będzie zdobycie wiedzy o zasadach oszczędzania i inwestowania pieniędzy.

Finansowanie zakupu mieszkania

images (15)Zakup mieszkania czy domu to duży wydatek, ale zwykle niezbędny. Mało kto ma finanse wystarczające na zakup mieszkania. Zazwyczaj do sfinansowania zakupu nieruchomości wykorzystuje się kredyt mieszkaniowy. Warto jednak postarać się o zebranie części potrzebnej kwoty. Posiadanie wkładu własnego na zakup mieszkania przynosi wiele korzyści. Dzięki własnym pieniądzom, można wziąć kredyt w mniejszej wysokości albo na krótszy okres.

Wkład własny sprawia, że kredyt jest mniej dolegliwym zobowiązaniem. Dzięki temu, że potrzebna jest niższa kwota kredytu, jest duża szansa, że bank jej udzieli. Zakup mieszkania to drogi wydatek i często się zdarza, że osoby biorące kredyt nie mają zdolności pozwalającej na uzyskanie takiej wysokości kredytu, która pozwoli sfinansować wymarzone mieszkanie. Posiadanie wkładu własnego sprawi, że nie będzie trzeba wybierać mniejszego mieszkania niż było w planach ani szukać współkredytobiorców. Wkład własny gwarantuje także korzystniejsze warunki kredytu.

Ochrona oszczędności przed inflacją

images (16)Inflacja sprawia, że pieniądze tracą na wartości. Dlatego trzeba chronić swoje oszczędności przed inflacją. Nie jest korzystne trzymanie pieniędzy w domu czy na rachunku rozliczeniowym, ponieważ tracą na wartości. Jest wiele sposobów, które można wykorzystać, aby swoje finanse skutecznie zabezpieczyć.

Najprostszym sposobem jest trzymanie oszczędności na koncie oszczędnościowym. Oprocentowanie takiego konta jest na tyle duże, że ochroni zgromadzone środki przed utratą wartości, może też wygospodarować pewien zysk. Podobny cel mogą mieć oferowane przez banki lokaty różnego typu. W celu ochrony kapitału, warto wybierać takie sposoby inwestowania, które są bezpieczne, i które dają zysk na poziomie wystarczającym do złagodzenia skutków inflacji. Może to być np. inwestowanie pieniędzy w obligacje. Najlepiej wybierać obligacje tych emitentów, którzy mają dużą wiarygodność, czyli Skarb Państwa i jednostki samorządowe.

Oszczędności – kiedy odkładać pieniądze

images (17)Osoby dbające o swoje finanse bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego jak ważne jest oszczędzanie. Suma uzyskana dzięki systematycznemu oszczędzaniu może zostać przeznaczona na jakiś większy zakup lub służyć jako fundusz awaryjny czy prywatny fundusz emerytalny. Istnieją dwa sposoby oszczędzania.

Jeden ma na celu odkładanie tych pieniędzy, które nie zostaną wydane. Jednak większość specjalistów z branży finanse jest zgodna, że nie jest to efektywny sposób. Większość osób podchodzących w ten sposób do oszczędzania, wyda wszystkie pieniądze. Drugi sposób polega na tym, że od razu po uzyskaniu pensji (dochodu) odkłada się ustaloną część pieniędzy, a gospodaruje pozostałą. Jest to lepszy sposób na oszczędzanie, trzeba tylko ustalić odpowiednią kwotę do odkładania, nie powinna być ona zbyt mała ani zbyt duża. I bez bardzo ważnej przyczyny nie wolno naruszyć odłożonych pieniędzy, gdyż inaczej oszczędzanie nie ma większego sensu.

Kredyty bez BIK

pobrane (13)Większość banków przed udzieleniem kredytu sprawdza historię kredytową osób ubiegających się o kredyt. W tym celu banki sprawdzają klienta w BIK. BIK przechowuje informację o przydzielonych kredytach i o tym jak są spłacane. Jeśli osoba wnioskująca o kredyt zalega ze spłatą, to banki mogą jej kredytu nie przyznać. Dla takich osób atrakcyjną ofertą mogą być kredyty bez BIK.

Częściej spotyka się taką ofertę w instytucjach pozabankowych, które udzielając pożyczek nie sprawdzają klienta w BIK, ale i banki mogą taką możliwość proponować. Kredyt bez BIK to możliwość otrzymania kredytu mimo złej historii kredytowej, będzie to jednak droższy kredyt niż w przypadku standardowych kredytów, gdzie banki sprawdzają klienta w BIK. Wiele ogłoszeń o kredytach bez BIK można znaleźć w prasie. Można także znaleźć taką ofertę za pośrednictwem internetu, wystarczy wpisać do wybranej wyszukiwarki hasło: kredyt bez BIK.

Pożyczki hipoteczne

pobrane (14)Pożyczki hipoteczne należą do tańszych produktów kredytowych. Niewielkie oprocentowanie tej pożyczki wynika z faktu, że banki mają dobre jej zabezpieczenie w postaci hipoteki. Pożyczki hipoteczne są przyznawane na dowolny cel. Jednak niektóre banki czynią pewne zastrzeżenia.

Czasem można spotkać ograniczenie, że pieniądze otrzymane z pożyczki hipotecznej nie mogą być przeznaczone na inwestowanie w produkty finansowe. Jednak nie jest to powszechne ograniczenie. Pożyczka ta przyznawana jest na wysokie kwoty, dużo wyższe niż np. w kredytach gotówkowych, ale niższe niż w kredytach mieszkaniowych. Dlatego na sfinansowanie zakupu mieszkania lepszy będzie kredyt mieszkaniowy. Ważną zaletą pożyczki hipotecznej jest także możliwość uzyskania jej na dłuższy okres czasu, nawet na 30 lat. Pożyczki hipoteczne to produkt atrakcyjny dla klientów banku i dla banku. Klient otrzymuje kredyt na bardzo dobrych warunkach, a bank ma dobre zabezpieczenie tego kredytu.

Kredyty konsolidacyjne – rodzaje

pobrane (15)Kredyt konsolidacyjny przyznawany jest przez banki na spłatę obecnych zobowiązań. Kredytem konsolidacyjnym można spłacić zadłużenia różnego typu, np. kredyty bankowe, pożyczki, raty za zakupy, czasem także zadłużenie na kartach kredytowych. Wyróżnia się dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych, są to kredyty konsolidacyjne gotówkowe i hipoteczne.

Za pomocą kredytu konsolidacyjnego gotówkowego można spłacić mniejsze zobowiązania, gdyż nie jest on przyznawany na duże sumy. Jest to kredyt udzielany bez zabezpieczenia, zwykle na okres nie dłuższy niż 10 lat. Przy zadłużeniu na większe kwoty, zwykle kredyt gotówkowy nie wystarczy na ich spłatę. Niezbędna jest wtedy pożyczka hipoteczna. Jest ona przyznawana na dłuższy okres i na dużo większą sumę niż jest to w kredytach gotówkowych. Procedura przyznania tego rodzaju pożyczki jest trochę bardziej skomplikowana. Żeby móc skorzystać z tego rodzaju konsolidacji zobowiązań, trzeba posiadać nieruchomość, którą będzie można obciążyć hipoteką.

Kredyt remontowy czy gotówkowy – który wybrać

images (18)W celu sfinansowania remontu można udać się do banku po kredyt remontowy albo zdecydować się na kredyt gotówkowy. Każda z tych możliwości ma swoje zalety, ale też wady. Kredyty remontowe są to kredyty niedrogie. Mogą być udzielone na długi okres. Wadą tego rodzaju kredytów jest konieczność ich zabezpieczenia, zwykle kredyty te zabezpieczane są hipoteką.

Procedura przyznania tego kredytu jest dość skomplikowana, pojawia się też czasami konieczność dokumentowania przebiegu remontu. Kredyt gotówkowy przyznawany jest szybko, przy uproszczonej procedurze. Wadą kredytu gotówkowego jest jego wysoki koszt. Nie można też tego kredytu uzyskać na dłuższy okres. Kredyt remontowy jest tańszy, ale jeśli komuś nie jest potrzebna wysoka kwota kredytu, dużo korzystniejszym sposobem sfinansowania remontu może być kredyt gotówkowy. Przy większym i bardziej kosztownym remoncie, warto rozważyć wzięcie kredytu remontowego.

Kredyty remontowe

pobrane (16)Osoby planujące remont domu lub mieszkania mogą ubiegać się o kredyt remontowy. Można go wykorzystać w celu przebudowy lub odnowienia mieszkania, także w celu dokonania dobudowy. Jest to kredyt oferowany przez banki na dobrych warunkach. Kredyty remontowe należą do tanich produktów kredytowych, są tańsze niż popularne kredyty gotówkowe. Wadą kredytów remontowych jest skomplikowana procedura ich przyznawania. Żeby uzyskać kredyt, trzeba udowodnić, że dysponuje się prawem do mieszkania, którego ma dotyczyć remont.

Poza tym kredyty remontowe zabezpieczane są zwykle hipoteką, trzeba więc dostarczyć odpis z księgi wieczystej. Bank musi się upewnić, że osoba ubiegająca się o kredyt jest właścicielem nieruchomości i że na nieruchomości nie ciąży już hipoteka. Kredyt remontowy może być wypłacony jednorazowo albo w transzach. Niektóre banki wymagają udokumentowania remontu, żeby sprawdzić, czy pieniądze zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem.